شرکت صدرا حامی
021-43000843 8 صبح تا 5 عصر
سیستم تیکت

مانیتورینگ

مانیتورینگ چیست؟

مانیتورینگ به معنای کنترل و نظارت بر عملکرد می‌باشد. می‌توان گفت مهم‌ترین فاکتور تصمیم‌گیری برای آینده، آمار گذشته است، لذا مدیران برای اتخاذ بهترین تصمیمات نیاز به آمار دارند. در حوزه آی تی نیز به همین منوال است یعنی اغلب تصمیمات راهبردی بر پایه اطلاعات و آماری است که از سوابق عملکردی عناصر شبکه به‌دست‌آمده است. مانیتورینگ صرفا در حوزه شبکه کاربرد ندارد.
 

چرا باید از مانیتورینگ استفاده نمود؟

با توجه به تعریفی که ارائه شد، این مهم در هر زمینه کارایی دارد. به‌عنوان مثال در صنایع بزرگ دنیا، مانیتورینگ بخش انسانی و صنعتی، بسیار به روند مثبت فعالیت مجموعه کمک می‌نماید. بدین صورت که با نظارت دقیق بر عملکرد هر بخش، می‌توان نقاط ضعف را پیدا نموده و آن‌ها را برطرف نمود.

همچنین می‌توان نقاط قوت را یافته و با سرمایه‌گذاری روی آن بخش، به‌عنوان یک نقطه تکیه و ویژگی متفاوت از سایر مجموعه‌ها، از آن نهایت بهره را برد. پس تا اینجا علت سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ بر روی این زمینه و بها دادن به آن را، ذکر نمودیم. از زمان جهش فناوری در دنیا، متخصصان بسیاری بر روی گسترش مانیتورینگ فعالیت نموده‌اند. می‌توان متصور شد که قبل از ورود فناوری مانیتورینگ به مجموعه‌ها، در هنگام بروز مشکلات در صنایع، زمان بسیار زیادی صرف می‌شد که علت پیدا شود.

 

پرکاربردترین نرم‌افزارهای مانیتورینگ

پرکاربردترین و محبوب‌ترین سامانه‌های مانیتورینگ در جهان که بافاصله کیفیتی بسیار زیاد نسبت به دیگر سامانه‌ها قرار دارند به شرح زیر هستند:

  • SolarWinds
  • PRTG
  • ZABBIX
  • OP Manager

که در این لیست ۲ سامانه PRTG و ZABBIX نیز با اختلاف بسیار از ۲ نمونه‌ی دیگر جلوتر هستند. قدرت این دو نرم‌افزار حتی بر افرادی که به‌صورت کاملا ابتدایی با این دو نرم‌افزار کارکرده‌اند. و یا حتی نقشه آن‌ها را از نزدیک دیده‌اند، پوشیده نیست. تفاوت در قدرت و عملکرد این دو نرم‌افزار با سایر نرم‌افزارهای مانیتورینگ، حجم گسترده استفاده از این دو نرم‌افزار می‌باشد. (جامعه مصرف‌کنندگان پرشمار). در بسیاری از سطوح، اعم از سطح زیرساخت، نام این دو نرم‌افزار در مراکز کنترل (NOC) به چشم می‌خورد.