شرکت صدرا حامی
021-43000843 8 صبح تا 5 عصر
سیستم تیکت

نصب و راه اندازی OS سرور و کلاینت

سیستم عامل ویندوز سرور مایکروسافت خدمات چند کاربره و کنترل گسترده ای بر ذخیره سازی داده ها، برنامه ها و شبکه های مشترک را ارائه می دهد. سیستم عامل Microsoft Windows Server مجموعه ای از سیستم عامل های کلاس سرور سازمانی است که برای به اشتراک گذاشتن خدمات با چندین کاربر و ارائه کنترل اداری گسترده ذخیره سازی داده ها، برنامه های کاربردی و شبکه های شرکتی طراحی شده است.

ویندوز سرور فقط یک سیستم عامل است و حتی می تواند بر روی یک کامپیوتر دسکتاپ معمولی اجرا شود. در واقع، می تواند در یک محیط شبیه سازی شده Hyper-V که روی کامپیوتر شما نصب شده است نیز اجرا شود. همچنین بد نیست بدانید که Windows Server 2016 همان هسته ویندوز 10 را دارد و همچنین Windows Server 2012 همان هسته ویندوز 8 را به اشتراک می گذارد.

ویندوز سرور چیست؟

سیستم عامل ویندوز سرور مایکروسافت به عنوان مجموعه ای از سیستم عامل های سرور کلاس سازمانی طراحی شده است که خدمات چند کاربره را ارائه داده و کنترل گسترده ای بر روی ذخیره سازی داده ها، برنامه ها و شبکه های مشترک دارد.

توسعه Windows Server در اوایل دهه 1980 آغاز شد، زمانی که مایکروسافت دو سیستم عامل MS-DOS و Windows NT را تولید کرد. در آن زمان، یکی از مهندسان مایکروسافت به نام دیوید کاتلر، هسته ویندوز NT را برای ارائه سرعت، امنیت و قابلیت اطمینان مورد نیاز سازمان های بزرگ در سیستم عامل های سرور توسعه داد.

قبل از انتشار ویندوز NT، بسیاری از شرکت ها به Unix(OS) متکی بودند که برای اجرای فایل ها و خدمات چاپی به سخت افزار های گران قیمت مبتنی بر RISC نیاز داشت. اما ویندوز NT روی دستگاه های ارزان قیمت x86 موجود بود. یکی از ویژگی‌ های حیاتی در معماری NT، تقارن چند پردازنده‌ ای است که باعث می‌ شود برنامه‌ ها روی دستگاه‌ هایی با چندین پردازنده سریع‌ تر کار کنند.

نسخه‌های تکراری بعدی ویندوز سرور بر روی سخت‌ افزار در مرکز داده سازمان و در یک پلتفرم ابری مانند Microsoft Azure پیاده‌ سازی می‌ شوند.

ویژگی های حیاتی در نسخه های بعدی Windows Server شامل Active Directory است که به طور خودکار داده های کاربر، امنیت و منابع توزیع شده را مدیریت می کند و امکان همکاری با سایر دایرکتوری ها را نیز فراهم می کند. Server Manager همچنین ابزاری برای مدیریت سرور و ایجاد تغییرات پیکربندی در دستگاه های محلی یا راه دور است. با این حال، آنچه شما با آن آشنا هستید مفهوم Windows Server است.

تفاوت بین Windows و Windows Server چیست؟

دسکتاپ ویندوز برای محاسبات و کار های روزانه در دفاتر، مدارس و غیره استفاده می شود، اما Windows Server برای اجرای خدماتی که مردم در یک شبکه خاص استفاده می کنند، استفاده می شود. ویندوز سرور همچنین دارای یک نسخه دسکتاپ است که کمی گران قیمت تر از نسخه بدون گرافیک آن است.

کاربرد ویندوز سرور

سرور ها همان چیزی هستند که ما برای ساختار دادن به داده هایمان از آن ها استفاده می کنیم. ما به طور سنتی به ذهنیتی مانند رابطه سرور-کلاینت از سرور داریم. یک کاربر برنامه ای را در کامپیوتر client خود باز می کند، این برنامه برای بازیابی داده ای به server می رسد و سرور در صورت نیاز پاسخ می دهد.

ویندوز سرور برای مقاصد سازمانی استفاده می‌ شوند، در حدی که حتی شبکه گسترده و تقریباً اتصالات نامحدود را پوشش می‌ دهند.